این مطلب ۱۳۹۰ بار خوانده شده

شرح عملیات های دفاع مقدس - عملیات والفجر ۴

عملیات والفجر ۴ در سه مرحله با هدف وصل بلندی های سورَن سور کوه و کانیمانگا به یکدیگر در خط خودی از روز ۲۷مهرماه۱۳۶۲ به مدت ۳۳ روز در منطقه ی جبهه ی شمالی سلیمانیه و پنجوین انجام شد.
فارسی

هدف عملیات :

عملیات والفجر ۴ در سه مرحله با هدف وصل بلندی های سورَن سور کوه و کانیمانگا به یکدیگر در خط خودی از روز ۲۷مهرماه۱۳۶۲ به مدت ۳۳ روز در منطقه ی جبهه ی شمالی سلیمانیه و پنجوین انجام شد. 

شرح عملیات :

دشت وسیع و دره ی شنر میان شهر مرزی بانه و مریوان، با فرو رفتگی خاصی که از خاک عراق به داخل ایران دارد، منطقه ی مهمی در گذشته و تاریخ جنگ تحمیلی به شمار می رود. بلندی های سورَن سور کوه و کانیمانگا در دهانه ی این دشت قرار دارد. عملیات والفجر ۴ در سه مرحله با هدف وصل این بلندی ها به یکدیگر در خط خودی از روز ۲۷مهرماه۱۳۶۲ به مدت ۳۳ روز در منطقه ی جبهه ی شمالی سلیمانیه و پنجوین انجام شد. حمله ساعت ۲۴ و با رمز یا الله در منطقه ای به وسعت صد ها کیلومتر مربع آغاز شد نیرو ها از دو محور بانه و بلندی  های لَری، گرمک، گنگرک و در محور مریوان و بلندی های پنجوین به نام زله، مارو و خُلزه به پیشروی پرداختند. در مرحله دوم پس از گذشت دو روز از مرحله ی نخست بلندی های سورن وکانیمانگا و چندین نقطه ی دیگر آزاد شد. اما بر اثر پاتک های دشمن بر روی قله ی کانیمانگا برخی از مناطق دست به دست شد و نهایتاً در اشغال دشمن باقی ماند. مرحله ی سوم عملیات روز ۲ آبان ماه۱۳۶۲ به اجرا درآمد. سپاه پاسداران تنها با ۲۵ گردان وارد عمل شد و در مجموع ۱۰۰۰ کیلومتر مربع شامل ۳۰۰ کیلومتر مربع از اراضی ایران و ۷۰۰ کیلومتر مربع از اراضی عراق آزاد شد و معابر نفوذ گروهک های ضد انقلاب به داخل ایران در دره ی شنر مسدود گردید. این عملیات را  ۸لشکر و دو تیپ از سپاه پاسداران و یک لشکر پیاده از ارتش به انجام رساندند. فرایند این عملیات، تصرف پیشرفتگی دشت شنر شهر و پادگان پنجوین و گرمک عراق و تسلط بر ۱۳ شهر و روستای عراق همراه با ۱۹ هزار تن کشته و زخمی و اسیر و نابودی ده ها گردان کوماندویی و مخصوص و گروهان دشمن بود. دستاورد دیگر این عملیات خارج ساختن شهر مریوان از زیر دید و تیغ دشمن و فراهم سازی مقدمات عملیات آتی در استان سلیمانیه ی عراق بود.  هم چنین با انجام این عملیات ۲۰۰ تن از رزمندگان اسلام از اسارت افراد ضد انقلاب بیرون آمدند.  ارتش عراق در طول این عملیات ده فروند هواپیما، یک فروند چرخ بال، بیش از ۹۰ دستگاه تانک و نفر بر زرهی، ۲۰۰ دستگاه خودرو، ۱۲ قبضه توپ ۱۵۰ میلی متری و انبوهی از سلاح و مهمات خود را از دست داد و ۵ دستگاه تانک و نفر بر، ۶ دستگاه لودر و بولدوزر، ۲۰۰ دستگاه خودرو ی سبک و سنگین، ۲۰ دستگاه جیپ ۱۰۶، بیست قبضه سلاح ضد هوایی سام هفت، مقداری وسایل مخابراتی، مهمات و سلاح سبک و سنگین از دسمن به غنیمت نیروهای ایرانی در آمد.

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.